Regulacja czujnika zbliżeniowego tamponiarki

Na naszych filmikach pokazujemy sytuacje, których zadaniem jest ułatwić użytkownikom tamponiarek samodzielne zlokalizowanie i usunięcie usterek. Jednym z takich czynników jest niewłaściwa praca czujników zbliżeniowych tamponiarki. 

Jeśli maszyna przestaje prawidłowo pracować, a na wyświetlaczu pojawia się alarm, to znak, że warto sprawdzić, czy czujniki zbliżeniowe funkcjonują prawidłowo.

Zasada działania czujników zbliżeniowych

Nasz filmik zaczynamy od wyjaśnienia zasady działania czujników zbliżeniowych. Doradca techniczny prezentuje budowę czujnika oraz jego umiejscowienie wewnątrz siłownika tamponiarki. Zobaczysz także, jak wygląda prawidłowo podłączony czujnik zbliżeniowy. 

Kiedy pojawia się problem

Wewnątrz siłownika, przy jego tłoczysku znajduje się magnes, którego pole magnetyczne powoduje zmianę stanu czujnika. Kiedy sterownik tamponiarki nie otrzyma w odpowiednim czasie informacji o ruchu siłownika, na wyświetlaczu maszyny pojawi się alarm. W wielu przypadkach jest tak, że ruch został wykonany prawidłowo, jednak czujnik tego nie wykrył i nie przekazał sygnału do sterownika. W tym momencie należy upewnić się, czy czujniki pracują prawidłowo.

Kontrola pracy czujników zbliżeniowych

Jak sprawdzić działanie czujników zbliżeniowych w tamponiarce? Najlepiej bezpośrednio na maszynie. Pokazujemy całą procedurę krok po kroku przy zastosowaniu przycisku awaryjnego. Kluczowym elementem jest obserwacja diody na czujniku w zależności od ruchu siłownika. Wbrew pozorom nie jest to trudne – postępuj dokładnie tak jak nasz doradca techniczny na filmiku. 

Regulacja czujnika zbliżeniowego

W czasie kontroli czujnika zbliżeniowego może okazać się, że jego pozycja jest nieprawidłowa. Co dalej? Należy ją wyregulować. I tu też przychodzimy z pomocą – przygotuj śrubokręt i zobacz instrukcję regulacji czujnika za pomocą śrubki mocującej. Pamiętaj też, by po wykonaniu regulacji dokręcić ją odpowiednio mocno, tak by czujnik nie przesunął się przypadkowo w trakcie pracy maszyny.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w regulacji czujnika zbliżeniowego tamponiarki, skontaktuj się z nami. Nasz dział techniczny pomoże rozwiązać problem.