Gdy tamponiarka nie chce się włączyć

„Dlaczego maszyna nie chce się włączyć?” - takie pytanie słyszymy regularnie od użytkowników tamponiarek. Najczęściej przyczyna jest prozaiczna i z łatwością usuniesz ją samodzielnie. Zobacz odcinek Tamporad, w którym podpowiadamy co zrobić, gdy maszyna nie daje oznak życia.

Brak zasilania

Jeśli nie możesz uruchomić tamponiarki, a na wyświetlaczu nie ma żadnych wskazań, sprawdź zasilanie. Na filmiku pokazujemy to na przykładzie tamponiarki KP05, w której – tak jak w większości modeli -  podłączenie do zasilania widoczne jest przez podświetlony klawisz włącznika. W przypadku większych tamponiarek podłączenie do zasilania sygnalizowane jest przez podświetloną lampkę kontrolną tuż obok włącznika. 

W przypadku gdy klawisz się nie podświetla, oznacza to albo brak zasilania w gnieździe sieciowym, albo uszkodzony bezpiecznik. Możesz sprawdzić, czy nie uległ on uszkodzeniu. Cały proces dokładnie pokazujemy na naszym filmiku. 

Działanie przycisku Master ON

Zdarzają się też sytuacje, w których tamponiarka normalnie się załącza, na wyświetlaczu widać parametry jej pracy, a jednak maszyna nie może przejść w tryb normalnej pracy. Wtedy wciśnij przycisk Master ON. Powinien się podświetlić, a w maszynie powinno być słychać syknięcie powietrza. Zademonstrowaliśmy to na tamponiarce KP05.

Gdy naciśniesz Master ON, a maszyna nadal nie chce się załączyć, może być kilka przyczyn, z których najczęstszą jest… roztargnienie operatora maszyny. Zdarza się, że użytkownicy zapominają o wciśniętym przycisku awaryjnym, tzw. grzybku i próbują włączyć maszynę, gdy jest on wciśnięty. Wtedy maszyna nie ma prawa się uruchomić. Pokazaliśmy, w jakiej pozycji ustawić przycisk awaryjny, by umożliwił on włączenie maszyny.

Zbyt niskie ciśnienie powietrza

Kolejną przyczyną problemów z włączeniem maszyny jest zbyt niskie ciśnienie powietrza. W tamponiarkach Comec znajduje się czujnik sprawdzający ciśnienie powietrza w sieci zasilającej sieć sprężonego powietrza. Takie rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie błędów w nadruku i ewentualnie innych problemów związanych ze zbyt niskim ciśnieniem powietrza. Jeśli w sieci sprężonego powietrza nie ma ciśnienia, maszyna się nie włączy.


Mamy nadzieję, że ten odcinek Tamporad okazał się pomocny. 

Jeżeli jednak sprawdziłeś opisane wyżej czynniki, a maszyna nadal nie chce się włączyć, zachęcamy do kontaktu z serwisem Twojej tamponiarki.

Zobacz inne tamporady

Problem nierównomiernego nadruku
Poprzednie

Problem nierównomiernego nadruku

Dodaj recenzję
Czy zdarzały Ci się sytuacje z nierównomiernym nadrukiem wykonywanym przez tamponiarkę?
Czytaj dalej
Regulacja czujnika zbliżeniowego tamponiarki
Dalej

Regulacja czujnika zbliżeniowego tamponiarki

Dodaj recenzję
Jeśli maszyna przestaje prawidłowo pracować, a na wyświetlaczu pojawia się alarm, to znak, że warto sprawdzić, czy czujniki zbliżeniowe funkcjonują pr...
Czytaj dalej